Uncategorized

Jak działają lampy bakteriobójcze?

Jak działają lampy bakteriobójcze?

Lampy wirusobójcze i bakteriobójcze cieszą się ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem. To niewątpliwie wynik pandemii. Mimo to wiedza o ich funkcjach oraz zastosowaniu wciąż nie jest dość rozpowszechniona. Jak działa lampa bakteriobójcza i jak ją użytkować w bezpieczny sposób? Wszystko wyjaśnimy poniżej, dlatego zachęcamy do lektury.

Jak działają lampy bakteriobójcze?

Konstrukcja lampy bakteriobójczej i zasada działania

Niemal wszystkie dostępne na rynku produkty tego typu – niezależnie od rodzaju oraz producenta – mają zbliżoną konstrukcję. Wewnątrz urządzenia znajduje się lampa UV z żarnikiem niskociśnieniowym, średniociśnieniowym bądź wysokociśnieniowym. Różnica pomiędzy nimi polega na wydajności. Niskociśnieniowy żarnik rozpala się w ciągu zaledwie kilku sekund i osiąga temperaturę ok. 65ºC. Z kolei wysokociśnieniowe rozgrzewają się nawet do 900ºC.

Lampy wyposażone są też w promiennik UV. Dzięki niemu możliwe jest rozprzestrzenianie się zabójczego dla bakterii i wirusów promieniowania. Podłącza się go do żarnika, który stymuluje pracę urządzenia. Całość lampy bakteriobójczej pokrywa obudowa ze stali nierdzewnej. Zapobiega ona przedostawaniu się do środka zanieczyszczeń, a także chroni przed uszkodzeniami.

Jak działają lampy bakteriobójcze?

Rodzaje lamp bakteriobójczych

Istnieje kilka rodzajów lamp wirusobójczych oraz bakteriobójczych. Część z nich już zdążyliśmy wymienić. Żarniki o różnej mocy odmieniają możliwe zastosowania urządzenia. Dla przykładu niskociśnieniowa lampa bakteriobójcza najczęściej przybiera formę typowej lampy fluorescencyjnej. Łatwo więc wykorzystać ją w każdych warunkach. Tymczasem wysokociśnieniowe modele emitują promieniowanie szerokopasmowe. Mają więc zastosowanie bardziej specjalistyczne.

Oprócz tego można zamówić lampę bakteriobójczą bezpośredniego działania. Emituje ona promieniowanie UV-C, którego długość fali wynosi 235,7 nm. To zapewnia jej doskonałą skuteczność i wydajność, ale uniemożliwia przebywanie w pomieszczeniu podczas działania. Dlatego zostawia się ją włączoną na 2-8 godzin po opuszczeniu miejsca przez ludzi.

Z kolei lampy przepływowe posiadają filtry przepuszczające powietrze. W ten sposób dezynfekują je i wypuszczają jako oczyszczone. Jakie są zalety takiego rozwiązania? W przeciwieństwie do lamp bakteriobójczych bezpośredniego działania mogą bez problemu być użytkowane w miejscach przebywania ludzi. Obudowa modelu przepływowego blokuje przedostawanie się promieniowania poza obręb urządzenia.

Jak działają lampy bakteriobójcze?

Gdzie lampa bakteriobójcza znajdzie swoje zastosowanie?

Prezentowane lampy można stosować praktycznie wszędzie. Wynika to z faktu, że ich działanie jest niezwykle przydatne. Nawet w zwykłych domach jednorodzinnych czy mieszkaniach. Możliwość dokładnej dezynfekcji jest nieoceniona zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Warto przy tym zauważyć, że niektóre modele zostały zaprojektowane z myślą o konkretnych miejscach. O ile lampy bakteriobójcze przepływowe (bądź modele hybrydowe, łączące rozwiązania znane z urządzeń bezpośredniego działania) doskonale sprawdzą się w domach czy biurze, to pozostałe mają raczej specjalistyczne przeznaczenie. Mowa przede wszystkim o gabinetach lekarskich czy salach operacyjnych.

Czy lampy bakteriobójcze są szkodliwe?

Promieniowanie UV zagraża ludzkiemu zdrowiu. Dlatego lampa bakteriobójcza jest wyposażona w systemy bezpieczeństwa. Zwłaszcza modele przeznaczone do użytku domowego. W ich przypadku nie trzeba się martwić o swoje zdrowie.

Jednak zawsze należy zachować uwagę i postępować zgodnie z napisanymi przez producenta instrukcjami oraz zaleceniami. To gwarantuje całkowite bezpieczeństwo przez cały okres użytkowania lamp bakteriobójczych.

Polecane produkty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *