Uncategorized

Czym ogrzać dom w 2023 roku? Alternatywne ogrzewanie domu

Czym ogrzać dom w 2023 roku? Alternatywne ogrzewanie domu

Czym ogrzać dom w 2023 roku? Alternatywne ogrzewanie domu

Wybór najlepszego systemu grzewczego do domu nie jest łatwy, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy paliwa stałe są coraz trudniej dostępne, a koszty ich pozyskania stają się nie do zaakceptowania. Dlatego też coraz częściej sięgamy po alternatywne źródła ogrzewania domu. Ich popularność stale rośnie – przede wszystkim ze względu na rozwój technologii i coraz większą liczbę korzyści, które oferują. O jakich źródłach ciepła mowa? Wyjaśnimy w poniższym artykule, podpowiadając czym ogrzewać dom 2023.

Alternatywne sposoby ogrzewania domu – jakie są dostępne?

Pytanie: jakie ogrzewanie domu w 2023 roku będzie najlepsze, zadają sobie już nie tylko właściciele nowych nieruchomości. To coraz częściej problem także tych osób, które mieszają w konkretnym budynku wiele lat i chcą go odpowiednio zmodernizować, aby uzyskać lepszy, czystszy, nowocześniejszy i bardziej wydajny system centralnego ogrzewania. Według badań, w Polsce ponad 40% osób deklaruje, że głównym źródłem ciepła jest gaz, a 25% respondentów twierdzi, że ogrzewa domy węglem. Nic więc dziwnego, że coraz częściej padają pytania o alternatywne rozwiązania – wymienione surowce znacznie podrożały w ostatnich miesiącach.

Na szczęście sposobów na alternatywne ogrzewanie domu jest przynajmniej kilka. Warto się nad nimi zastanowić nie tylko ze względów ekonomicznych. Wiele z tych źródeł ciepła to nowoczesne urządzenia, które poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców oraz komfort użytkowania wnętrz, a także mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Mowa o coraz popularniejszych rozwiązaniach: promiennikach ciepła, ogrzewaczach i panelach na podczerwień.

Nowoczesne ogrzewanie domu 2023 – ogrzewacze i panele na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień szybko staje się popularną alternatywą dla innych konwencjonalnych systemów grzewczych, ponieważ ludzie zdają sobie sprawę z wielu zalet takiego rozwiązania, do których zaliczamy m.in.: opłacalność, estetykę, komfort cieplny i korzyści zdrowotne. Zacznijmy jednak od tego, czym w ogóle są ogrzewacze i panele na podczerwień oraz jak działają.

W celu ogrzania pomieszczenia panele wykorzystują podczerwień, która jest formą promieniowania cieplnego. Choć może brzmieć to niepokojąco, ogrzewanie na podczerwień jest w 100% naturalne i bezpieczne – to forma ciepła, które pochłaniamy z naszego otoczenia i które sami emitujemy. Każde naturalne ciepło, które odczuwamy, czy to ze słońca, otwartego ognia, czy nawet innych ludzi, ma źródło w podczerwieni.

Ogrzewanie w 2023 roku – najważniejsze zalety paneli na podczerwień

Zastanawiając się nad alternatywnym sposobem ogrzewania domu, warto pamiętać o tym, że wszystkie konwencjonalne źródła ciepła wykorzystują zjawisko konwekcji do podniesienia temperatury w pomieszczeniu, co oznacza, że polegają przede wszystkim na cyrkulacji powietrza. Ze względu na swoją naturę ciepło to może być bardzo łatwo tracone przez przeciągi, nieszczelne okna, otwarte drzwi itp., ponosząc niepotrzebne koszty eksploatacji. To właśnie na tej płaszczyźnie panele na podczerwień mają największą przewagę – wykorzystują promieniowanie, które rozchodzi się w powietrzu w danym pomieszczeniu, bezpośrednio ogrzewając ludzi i przedmioty. Dzięki temu w pokojach panuje równomierna, komfortowa temperatura, która jednocześnie jest utrzymywana na stałym poziomie nawet po chwilowym wietrzeniu wnętrza. Zastosowanie tego systemu grzania może więc bardzo korzystnie wpłynąć na koszty ogrzewania.

Komfort cieplny oraz niższe rachunki to jednak nie jedyne zalety ogrzewaczy i paneli na podczerwień. Istotne korzyści, które trzeba podkreślić, to także:

  • bardzo łatwy montaż elementów grzewczych,
  • oszczędność przestrzeni i prosta aranżacja (nie zajmują tyle miejsca, co tradycyjne grzejniki),
  • bezobsługowość (często wyposażone są w termostaty, które automatycznie utrzymują ustawioną temperaturę),
  • lepsze samopoczucie, ponieważ podczerwień nie wysusza powietrza, co jest szczególnie ważne np. w przypadku alergików.

Wśród zalet paneli na podczerwień trzeba również wymienić wysoką estetykę tego typu rozwiązania. Już podstawowe wersje paneli grzewczych wyglądają nowocześnie i nie rzucają się w oczy. Co więcej, na rynku są dostępne modele ozdobne – w formie obrazów, które przepięknie dekorują wnętrze. To alternatywne ogrzewanie domu, łączące funkcjonalność z wysoką estetyką.

Jakie ogrzewanie do domu 2023 – promienniki ciepła

Wśród dobrych alternatywnych źródeł ogrzewania domu coraz częściej wymienia się również promienniki ciepła. Zasada ich działania jest bardzo podobna do opisanych wcześniej paneli – emitują promieniowanie, które podnosi temperaturę w danej przestrzeni. Różnią się jednak formą. Często są nieco mniej estetyczne, przypominając wyglądem np. kolumny, znane z restauracyjnych ogródków. Cechuje je jednak wysoka wydajność oraz funkcjonalność, której próżno szukać w innych źródłach ogrzewania. Mowa o możliwości stosowania ich nie tylko we wnętrzach domów, ale także na tarasach czy w ogrodach zimowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z promienników ciepła korzystać cały rok – zimą podnosząc temperaturę w pomieszczeniach, a latem, w chłodne wieczory, dogrzewać się nimi na tarasie lub balkonie.

Polecane produkty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *